Zeytinyağı Üretim Sistemleri - Kontinü Sistemler

Polat Makina, zeytinyağı üretiminde hem toplu işleme hem de sürekli işleme için yenilikçi teknolojiler kullanan ve tüm işleme aşamalarını otomatik olarak kontrol edebilen zeytinyağı tesisleri üretir.

Zeytinyağı Üretim Sistemleri - Kontinü Sistemler
Zeytinyağı Üretim Sistemleri - Kontinü Sistemler
Zeytinyağı Üretim Sistemleri - Kontinü Sistemler
Zeytinyağı Üretim Sistemleri - Kontinü Sistemler

Zeytinyağı üretiminde kullanılan Polat kontinü zeytinyağı üretim sistemleri, birbirine bağlı ve sürekli olarak çalışabilen makineler dizisinden oluşur. Polat Makina, tasarlayıp ürettiği anahtar teslim kontinü sistemlerin yanı sıra, prosesinizde ihtiyaç duyacağınız tek parça makina seçenekleri olarak da çözümler sunuyor. Sistem içerisinde ihtiyaç duyulan tüm ekipmanlar, gıda yönetmelikleri ve CE standartlarına uygun olarak, Polat Makina tarafından üretilmektedir.

Polat Makina kontinü sistemlerinde; zeytin önce dallarından ayıklanır, yıkanır, kırılır. Bu süreç, zeytin hamurunun yoğrulması ve zeytinyağının elde edilmesi ile sonuçlanır. Zeytinyağı, ilk aşamadan son aşamaya kadar el değmeden üretilmektedir.

 1. Temizleme: Yağ kalitesi ve kullanılan ekipmanın güvenliği için, zeytinlerin temizlenme süreci çok önemlidir. Zeytinler, otomatik yıkama makinasında yıkanarak böcek, yaprak, dal, taş ve toprak gibi unsurlardan arındırılır.
 2. Kırma: Temizlenmiş zeytinler helezon ile kırıcıya taşınır. Zeytinler, kontinü sisteme uygun otomasyon kontrol parametreleri ile hızlı bir şekilde kırılarak bir sonraki aşama için hamur haline getirilir.
 3. Yoğurma (Malaksasyon): Kırılan ve hamur haline gelen ürün malaksör sistemine gelir. Malaksör sisteminde, 20-25°C ısıda en fazla 90 dakika yoğrularak hamurun bir sonraki aşaması için hazırlanır. Bu işlemle, yağın hücrelerden ayrılması ve bir araya gelerek serbest hale geçmesi hedeflenir.
 4. Yağın ayrıştırılması: Ürünün kıvama gelmesi ile birlikte, ürün malaksörden bir sonraki aşama olan; zeytin sıkma bölümüne iletilir. Bu bölümde; dekantör santrifüj tekniği ile hamur içindeki su (karasu), katı (pirina) ve yağ ayrıştırılır. Bu aşamada, işletmenize uygun şekilde, 2 faz ya da 3 faz olarak ürün seperasyonu yapılarak yağ elde edilmektedir.
 5. Yağın temizlenmesi: Sıkımdan sona elde edilen yağ, son aşama olarak seperatöre alınarak içerisindeki yabancı maddelerden arındırılır ve stok tanklarına gönderilir.

Polat kontinü sistemlerinin avantajları:

 • İhtiyaçlarınıza uygun kapasitelerde ürün portföyü,
 • Kapasite artışlarında modüler tasarımlar,
 • Müşteriye özel üretim ve Ar-Ge çalışmaları,
 • Aşınmaya karşı tam koruma,
 • Gıda ve iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerine uygun tasarımlar,
 • Düşük enerji tüketimi,
 • Kolay kullanım, düşük işçilik maliyeti,
 • Az alan gereksinimi,
 • Düşük karbon salınımı,
 • Düşük bakım maliyeti,
 • Hızlı ve çözüm odaklı servis hizmeti.
ÇÖZÜMLERİMİZ

Polat Kontinü Sistemleri

PXZ Modüler Üniteler

PXZ Modüler Üniteler

Polat Makina'nın üst kalitedeki bir serisidir. Toplu işleme veya parti tipi ürün işleme için tasarlanan, yarı otomatik ve sürekli olarak çalışabilen kontinü sistemlerdir.

  Detay...
PXZ Modüler Üniteler

PXZ Modüler Üniteler

Polat Makina'nın üst kalitedeki bir serisidir. Toplu işleme veya parti tipi ürün işleme için tasarlanan, yarı otomatik ve sürekli olarak çalışabilen kontinü sistemlerdir.

  Detay...
Butik Üniteler

Butik Üniteler

Polat Makina, küçük ve ayrıcalıklı işletmeler için özel çözümler sunuyor. Yüksek kalite ve parti tipi ürün işleme için tasarlanan, yarı otomatik ve sürekli olarak çalışabilen kontinü sistemlerimiz butik işletmeler için ideal bir çözüm oluyor.

  Detay...
Pirina İşleme

Pirina İşleme

Polat Makina, pirina işletmeleri için özel çözümler sunuyor. Yüksek kalite ve yüksek kapasitede ürün işleme için tasarlanan, yarı otomatik ve sürekli olarak çalışabilen özel sistemler pirina işletmelerine kazanç getiriyor.

  Detay...

Başarı Hikayesi

“Kooperatifimizde yer alan 3 adet kontinü sistem zeytin sıkım makinesi, Polat Makina'ya aittir. Polat Makina’yı tercih etmemizin en büyük sebeplerinden biri, gelişmiş ve hızlı servis ağı oldu.”

Halil Zahit Mert

Küçükkuyu Tarış Başkanı

Satış Sonrası Hizmetleri

Tüm bakım ve onarım işlemlerinizde, geniş ve yetkin servis ağımızda yer alan deneyimli ekiplerimiz ile garanti, ürün güncelleme ve bakım/onarım hizmetleri sunuyor ve yatırımınızın ömrünü uzatıyoruz.

  Daha fazla bilgi
Anahtar Teslim Çözümleri

Sorunlarınıza yönelik özel ekipmanlar üretiyoruz

Danışmanlık ve Projelendirme

Üretim süreçlerinize dair bilgi ve bulguları elde ettikten sonra, endüstriyel tesisinize uygun altyapı ve ekipmanların planlaması ve teknik mühendisliğini kapsayan tam anahtar çözümler sunuyoruz.

Ekipman Tasarımı

Projeniz için en doğru çözümü tasarlayan mühendislerimiz ve Polat Makina bünyesinde yer alan 3D destekli profesyonel yazılımlar, parçanın üzerindeki tüm işlemleri simülasyon yardımıyla detaylı şekilde görmeye olanak vermektedir.

Ekipman Üretimi

Üretilecek ekipmanın parçaları, milimetrik hassasiyetle CNC tezgahlarında hazırlanır. Teknolojinin yakın takipçisi Polat Makina’da, işleme yöntemlerimizi hızlandırıp daha kaliteli bir üretim sunabilmek adına, 5 eksen tezgahlar kullanılmaktadır.

Kurulum ve Destek

Müşteri sahasında makinenin montajı, devreye alınması, deneme üretimi, garanti kapsamında bakım ve onarımları, kullanma eğitiminin verilmesi gibi hizmetleri sağlayan Polat Servis Merkezimiz, 40 kişilik deneyimli servis personeliyle aynı zamanda, yurt içi ve yurt dışı yedek parça ve servis hizmeti de veriyor.