Müsilaj Sorunu Gerçekten Bitti mi?
Çevre ve Atık Su

Müsilaj Sorunu Gerçekten Bitti mi?

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin kabusu haline gelen ve halk arasında “deniz salyası” olarak da bilinen müsilaj, deniz yüzeyinden temizlenmesi ile birlikte gündemden düştü. Her ne kadar müsilaj temizlendi dense de aslında durum halen ciddiyetini sürdürüyor. Yapılan çalışmalar ile temizlendiği söylenen deniz salyası aslında deniz tabanında varlığını sürdürmekte.

Geçmişten Günümüze: Şarap
Gıda ve İçecek

Geçmişten Günümüze: Şarap

M.Ö. 3000’li yıllarda Mısırlılar şarabı; tabanı reçine ile örtülü geniş ağızlı küplerde yapıp daha dayanıklı olmasını sağlanmaktaydı. Bu küplerinin ağızları kil veya kireçle kapatıldıktan sonra bu kapakların üzerine şarapların markaları basılmaktaydı. Günümüze kadar dayanan fıçı ve şişe teknolojisinin temelleri ise 16. Yüzyılda Avrupa’da atılmıştır. Şarabın servis aşamasında çökeltilerinden arındırılması ve havalandırılması için halen cam dekantörler kullanılsa da, günümüz teknolojisinde şarap içerisindeki kalıntılar; santrifüj dekantörler ile ayrıştırılmaktadır.

Yüzyıllar Öncesınden Gelen Gelenek: Buğday
Gıda ve İçecek

Yüzyıllar Öncesınden Gelen Gelenek: Buğday

Yüzyıllardır bereketin simgesi olarak bilinen buğday, dünya genelindeki temel besin kaynaklarından biridir. Özellikle Anadolu topraklarında buğday; sadece bir bitki değil, kültürümüzün ayrılmaz bir parçası, geleneğimiz haline gelmiştir. “Tahıl ambarı” olarak bilinen bu topraklar bugün 23 yabani buğday türüne ve 400’den fazla kültüre alınmış buğday çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Hatta “Bereketli Hilal” olarak da adlandırılan Yukarı Mezopotamya Bölgesi (Güneydoğu Anadolu Bölgesi), buğdayın yeryüzünde ilk kez evcilleştirilip, dünyaya yayıldığı coğrafya olarak uygarlık tarihine geçmiştir. 

Peyniraltı Suyu Üretiminde Kalitenin Sırrı
Süt ve Süt Ürünleri

Peyniraltı Suyu Üretiminde Kalitenin Sırrı

Peyniraltı suyu süt teknolojisinin en önemli yan ürünlerinden biridir. Genel olarak sütün peynire işlenmesi sonucunda artakalan sıvıya peyniraltı suyu denir ve yüksek miktarda B vitamini ve protein gibi önemli besin kaynaklarını içermektedir. Peyniraltı suyu bu özelliği ile sporcu içeklerinden bebek mamasına, takviye edici gıdalardan ilaçlara kadar birçok üründe protein kaynağı olarak kullanılmaktadır. Peyniraltı suyunun bu kadar geniş ürün yelpazesinde kullanılması, üretimde daha hassas ve daha etkin proses ihtiyacını doğurmaktadır. Bu proseslerin olmazsa olmazı ise klarifikatörler ve krema separatörleridir. 

Yeni Tasarımımız: Sentripetalli Dekantör
Polat Röportaj

Yeni Tasarımımız: Sentripetalli Dekantör

Polat Makina olarak da sektörde her zaman rekabetçi olabilecek bir ürünü pazara sunma çalışmaları her açıdan dikkate alınmakta ve bu bağlamda tasarımlarımıza yön vermekteyiz. 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren girmiş olduğumuz pandemi sürecinde toplumların daha fazla tüketici pozisyonuna düşmeleri ve piyasada oluşan gıda tüketiminin bir hayli artması, bizim de süreçte yeni roller üstlenmemizi gerektirmiştir. Özellikle narenciye sektöründe oluşan ihtiyaçlar doğrultusunda 2020 yılı içinde yaptığımız çalışmalar neticesinde sektöre ve Polat Makina’ya yeni bir ürünü kazandırmanın mutluluğunu yaşadık. “Sentripetalli Dekantör” olarak adlandırdığımız bu ürün; özellikle portakal suyu, mandalina suyu, elma suyu vb. gibi üretimleri olan gıda kuruluşlarının tercihleri arasında yer alması hedeflenmektedir.

Çalışmalarımız Daha Yaşanabilir Bir Dünya İçin…
Çevre ve Atık Su

Çalışmalarımız Daha Yaşanabilir Bir Dünya İçin…

Daha yaşanabilir bir dünya için Polat Makina, donanımlı teknik kadrosu ile çevre bilinciyle tasarladığı ve kaliteden ödün vermeden ürettiği santrifüj teknolojileri ile yaşam döngüsüne önemli bir katkı sağlayarak bu konuda üzerine düşen görev ve sorumluluğu tüm dünyada en iyi şekilde yerine getirmektedir.

Marinella Ferrara
Polat Röportaj

Marinella Ferrara

Dünyaca ünlü İtalyan Endüstriyel Tasarım Profesörü Sayın Marinella Ferrara ile Endüstriyel Tasarım ve Makine Sektörü üzerine konuştuk.